1. Jak se bossing projevuje
Bossing je specifická forma šikany na pracovišti, při které nadřízení zneužívají své postavení k útlaku podřízených. Jedná se o závažný problém, který může mít dlouhodobé negativní dopady na pracovní prostředí a psychické zdraví zaměstnanců.
V České republice se osobně s bossingem setkalo přibližně 20 % žen, oproti 10 % mužů, jak uvádí data získaná online sběrem výzkumnou agenturou Ressolution Group. Tento průzkum uváděl, že nejčastější reakcí na šikanu ze stranu šéfa bylo podání výpovědi. Pokud se na svém pracovišti necítíte v přítomnosti šéfa nebo šéfové dobře a nedokážete si přesně vymezit proč a nebo co s tím dělat, přinášíme vám tipy, jak si s tímto problémem poradit.
2. Příklady šikany žen ze strany nadřízeného
Ženy jsou v pracovním prostředí často vystaveny specifickým formám bossingu, které mohou být ještě destruktivnější než u mužských kolegů. Jedním z nejčastějších projevů je neustálé zpochybňování jejich kompetencí a rozhodnutí, což vede k podkopávání jejich sebedůvěry a odborné autority.
Další častou formou bossingu vůči ženám je přehlížení jejich příspěvků během porad a schůzek. Nadřízení nebo kolegové mohou názory a nápady svých kolegyň ignorovat, ačkoli jsou často klíčové a přínosné. Tento druh chování nejenže podkopává sebevědomí žen, ale také může vést k pocitu izolace a bezmoci.
Třetím příkladem bossingu zaměřeného na ženy je neoprávněné obviňování z neúspěchů nebo chyb, které nesouvisí s jejich prací, ale spíše s osobními předsudky a snahou o jejich diskreditaci. Nadřízení mohou například obviňovat ženy z problémů, které vznikly v důsledku špatného vedení nebo rozhodnutí, jež učinili sami.
Přečtěte si následující příběh a inspirujte se, jak se k bossingu postavit.
Marie, zástupce manažera v lokální firmě: Marie byla během své pracovní doby neustále konfrontována se změnami nálad svého šéfa, který měnil rozhodnutí doslova z minuty na minutu, což neprospívalo náladě v týmu ani produktivitě celé firmy. Mezi obvyklé chování šéfa vůči Marii patřilo znevažování její práce a snahy o zavedení systému ve firmě. Rovněž Marii úkoloval sdělováním nepříjemných zpráv ostatním zaměstnancům a ztěžoval tak Marii řídící pozici ve firmě. Marie pochopila, že toto jednání nemá nic společného s řízením firmy a oznámila celou věc majiteli firmy. Ten hlavního manažera na základě faktických důkazů šikany vůči Marii propustil.
3. Jak se bránit bossingu
V této části přinášíme několik praktických tipů, jak bossingu čelit. Pokud se stanete jeho obětí, využijte je. Budete mít v rukou skutečná fakta, která vám pomohou celou situaci vyřešit.
- Dokumentování incidentů. Prvním krokem v boji proti bossingu je vedení podrobných záznamů o všech formách šikany. Zaznamenávejte data, časy, popisy incidentů a svědky. Tyto důkazy mohou zahrnovat e-maily, zprávy nebo zvukové nahrávky, pokud je to legální. Pečlivá dokumentace poskytuje pevný základ pro vaše tvrzení a může být rozhodující při řešení případného právního sporu.
- Vyhledání podpory. Mluvte s kolegy, kteří mohou potvrdit vaši verzi událostí, a hledejte podporu u rodiny a přátel. Psychologická podpora je klíčová. Organizace jako Bílý kruh bezpečí nebo jiné pracovní sdružení mohou poskytnout rady a podporu. Sdílení zkušeností a získávání podpory od ostatních může posílit vaše postavení a poskytnout emocionální úlevu.
- Informování HR nebo nadřízeného nad vaším šéfem. Pokud je to možné, oznamte situaci oddělení lidských zdrojů nebo vyššímu managementu. Mnoho společností má zavedené procesy pro řešení šikany na pracovišti. Oddělení lidských zdrojů poskytuje podporu a pomoc při řešení konfliktu, aniž byste se musely obávat odvety ze strany šikanujícího.
- Právní poradenství: Pokud se situace nezlepší, je důležité vyhledat právní pomoc. V České republice je bossing považován za nezákonný a může být důvodem pro právní žalobu. Právníci specializující se na pracovní právo vám mohou pomoci orientovat se v právních krocích a poskytnout konkrétní rady, jak postupovat. Právní podpora může být klíčová pro ochranu vašich práv a dosažení spravedlnosti.
Dalším účinným krokem v boji proti bossingu uplatňovaném na ženách je zcela jistě i iniciativa #IAm Remarkable, která podporuje ženy v jejich sebeprezentaci a sebevědomí, a to např. při budování ženských aliancí ve firmách. V létě připravil Ženský byznys workshop zaměřený na podporu aktivity žen nejen ve firmách. Sledujte naše stránky, aby vám neuniklo další konání této nebo podobné akce.
Umění říci dost
Bránit sama sebe je pro nás ženy někdy těžké. Naše vnímání skutečnosti je často označováno jako přecitlivělé. Přesto máme právo se bránit. Připomeňte si, že nejste osamocené, a vyhledejte pomoc u vedoucího personálního oddělení nebo se poraďte s právníkem. Naučte se, jak se vymezit vůči ponižujícímu chování vedoucího pracovníka. Získáte tak pocit většího sebevědomí a vlastní sebehodnoty. Navštivte webové stránky Ženského byznysu a získejte informace, jak posouvat svou kariéru na vyšší úroveň, zapojte se do naší komunity žen a nebudete na “to” sama.
Kde hledat další inspiraci?
Články
- Learn From The Five Worst Traits Of A Toxic Boss (Dede Henley, Forbes)
- Šikana od šéfa? Nenechte si tzv. bossing líbit a naučte se bránit (Markéta Mazačová, Welcome to the Jungle)
- Šikana v práci (Veřejný ochránce práv)
Knihy
- Bossing na jehlách: O kobrách, kudlankách a jiné havěti... (Jiří Devát, Julie Růžičková)
Videa
- Jak poznat, že je váš nadřízený psychopat? (Face to Face, Julie Růžičková)
- Rozhovory zo suterénu - Šikana, mobbing, bossing (009, Lucia Kúdelová, Lenka Valentíniová) (Rozhovory zo suterénu)