Sebevědomí jako vědomí sebe sama. Věc, na které bychom měli pracovat celý život. V Akademii profesního rozvoje téma v listopadu otevřela mentorka Ivana Šedivá. Účastnicím předala řadu doporučení a úkolů. Ty ženy nyní plní zejména v rámci facebookové komunity, kde se navzájem inspirují a podporují. My dnes přidáváme další tipy. Tyhle knížky, podcasty i videa stojí za přečtení, poslechnutí a zhlédnutí.
Knižní tipy
Výchova, stereotypy, hormony. Důvodů, proč ženy bojují s nižším sebevědomím je celá řada. V (zatím pouze anglické) knížce The Confidence Code věnují autorky prostor nejen jim, ale také způsobům, jakými si lze vyšší sebevědomí vypěstovat. Cesta zahrnuje mnohem více selhání a pádů a mnohem méně perfekcionismu, než by se dalo očekávat. Oči-otevírající a inspirující kniha, která stojí na vědeckých základech.
Co vás kniha naučí? Přijmout selhání jako nejdůležitější stavební kámen sebevědomí. Nevyhnutelný výsledek chování, které si dovoluje riskovat. Vystoupit z komfortní zóny a pouštět se do nových neznámých věcí. Naučme se ho přijímat jako nedílnou součást růstu. Dívejme se na něj jako na důkaz, že se nebojíme opouštět zajeté koleje. Že si dovolíme pustit se do věcí, které neumíme perfektně (nebo je zatím třeba ještě neumíme vůbec).
Ve společnosti vítězí sebevědomí nad kompetencí. Povýšený bývá často ten, kdo je více vidět a slyšet, než ten, kdo má hlubší znalosti, ale neumí je prodat. Dokazuje to ostatně i průzkum společnosti Hewlett-Packard, v rámci kterého vyšlo najevo, že muži se o lepší pozici hlásí, když splňují alespoň 60 % kvalifikačních požadavků. Ženy tento krok podniknou pouze v případě, kdy splňují 100 %. Perfekcionismus, na první pohled pozitivní kvalita, se zde zcela zjevně staví proti nim. Nesnažme se dělat věci dokonale. Prostě je dělejme. I za cenu toho, že v nich budou chyby. Take action (začněte jednat). To je nejdůležitějším posláním této knihy.
Nastavení mysli, světový bestseller psycholožky Carol Dweck hovořící o tom, jak nebezpečné je nálepkování typu „matika mi nikdy nešla,“ nebo: „na sporty jsem naprosté nemehlo.“ A o tom, jak se naučit o věcech přemýšlet jinak, růstově. Že něco neumím dnes, neznamená, že to nemůžu umět za rok nebo klidně až za tři.
I Carol Dweck ve svých výzkumech dospěla k závěru, že jsou to často samy ženy, kdo brzdí svůj úspěch. A to způsobem, kterým přemýšlejí. Mnohem častěji u nich totiž narazila na tzv. fixní nastavení mysli. Přesvědčení, že věci jsou neměnné. Buď rozumím technologiím, nebo ne. Umím se prosadit a říct svůj názor, nebo to nedovedu. Černá, nebo bílá.
Ve svých výzkumech však Dweck dále dospěla k zjištění, že lidé, kteří jsou nejúspěšnější a vedou naplněný život o věcech přemýšlí odlišně, růstově. Jsou přesvědčeni, že své kvality mohou zlepšovat, že se stále mohou učit novým dovednostem.
A jsme zpět u nutnosti přijmout, že ne vše, co děláme, bude dokonalé. Než ovládneme novou dovednost, bude nás to stát mnoho úsilí, času a pádů. Ale právě důvěra v sebe sama a přesvědčení, že vlastní pílí a vytrvalostí lze vytyčeného cíle dosáhnout, nás k němu nakonec dovedou.
Dale Carnegie, americký spisovatel a odborník na téma komunikace, má na svém kontě celou řadu titulů, které jsou pro svou čtivost a praktičnost oblíbené čtenáři z celého světa. Sáhnout můžete například po knize Jak vést úspěšný a plnohodnotný život, která vás opět dovede k revizi vlastního smýšlení.
„Lidé, kteří nemají sebedůvěru, kladou velký důraz na to, co si myslí druzí, aby zjistili, jak by se vlastně měli vidět. Odmítají riskovat, protože se bojí selhání, a všeobecně si nemyslí, že by někdy mohli být úspěšnými,” identifikuje Dale stejné překážky sebevědomí jako autoři předchozích knih. A pokračuje ve vyjmenování řady škodlivých návyků smýšlení. Řadí zde:
- zvyk myslet v extrémech (vidíte zde paralelu s fixní myšlením Carol Dweck?),
- katastrofické uvažování (kdy dovolíme, aby jeden malý detail, něčí kritika či nahodilý komentář zatemnil celé naše uvažování),
- zveličování negativ,
- neochotu opustit komfortní zónu.
Nabízí také rady, jak negativní smýšlení překonat. Jednou z nich je nutnost zaměřit se na své úspěchy. Už jste se někdy zamyslely nad tím, kolik věcí se vám již v životě povedlo? Pokud ne, zkuste to. Adventní čas k tomu vybízí, abychom si sedly a úspěchy sepsaly. Téma úspěchů s ženami v rámci první lekce Akademie profesního rozvoje řešila také lektorka Ivana Šedivá. Účastnice dostaly za úkol napsat 150 svých úspěchů. Pojďte to také zkusit a pak nám napište, jaké to pro vás bylo. Nejspíš zjistíte, že to ze začátku není nic snadného.
Na vině ale nemusí být jen vaše nízké sebevědomí, ale i lidská přirozenost. Přesněji negativity bias. Skutečnost, že lidská mysl silněji reaguje na podněty negativní povahy. Nepříjemné myšlenky, emoce a interakce a traumatizující události si pamatujeme lépe než ty povahy neutrální či pozitivní. V minulosti nám to umožňovalo předcházet nebezpečí a přežít. V dnešním nesrovnatelně bezpečnějším a komfortnějším světě už nám tolik k užitku nejsou a je dobré s touto skutečností vědomě pracovat. Jestliže si od přírody více podvědomě pamatujeme negativní události, měli bychom se naučit vědomě si připomínat ty dobré. Třeba tím, že si každý den napíšeme, co se nám povedlo nebo za co jsme vděční.
Ivana Šedivá účastnicím na první lekci Akademie předala také své knižní tipy. Prvním byla Cyklická žena. Kniha popisující ženskou cykličnosti a změny energie s ní spojené. Čtenářky učí porozumět jednotlivým fázím měsíčního cyklu a jejich specifikům a vede je k vědomé práci s nimi. Druhým byla kniha autorky Marion Knaths Hry o moc. Ta přispívá k pochopení skutečnosti, že vedení podniků je často výlučně mužskou záležitostí a nastiňuje, co mohou ženy pro změnu zavedených poměrů udělat.
Podcasty
Pokud byste místo večerní četby raději trochu sebevědomí do sluchátek, za poslech určitě stojí podcast Alenky Šafratové, zakladatelky Školy stylu. Velmi osobně a otevřeně v něm předává praktické tipy na to, jak získat sebevědomí.
O životních pádech a cestách zpět na vlastní nohy vám mnohé prozradí také podcast Janky Chudlíkové Dolu Nahoru.
Kdo se rád zaposlouchá do anglických podcastů, neměl by si nechat ujít ten od self-made milionářky Cayly Craft. Ta v rámci pořadu Mommy Millionare sdílí svá byznysová doporučení a tipy na posílení sebevědomí a doplňuje je těmi svých hostů. Podobně se můžete inspirovat u úspěšné New York Times autorky Rachel Hollis, která si do svého stejnojmenného pořadu zve hosty napříč světem byznysu a médií.
Inspirativní videa
Linda Babcock ve svých výzkumech přišla s nepříliš lichotivými čísly – ženy podle ní 4x méně často žádají o povýšení a říkají si o 30 % nižší platy. O tom, jak důležité je mít vědomí vlastní hodnoty a nebát se si za svoji práci říct o adekvátní ohodnocení, mluví v TED Talku (s českými titulky) Casey Brown.
TED Talk Elizabeth Gilbert, autorky knihy Jíst, meditovat, milovat, vám zase dodá motivaci překonat období, kdy se odmítnutí a nezdarů sejde více.
Sebedůvěra jako schopnost, které se dá naučit. Jsme-li dostatečně vytrvalí, sebevědomí lze natrénovat, říká Ivan Joseph a ukazuje cestu, jak na to. Bohužel pouze s anglickými titulky se na video můžete podívat tady.
Sebedůvěru nejspíš magicky nezískáte přečtením těchto pár tipů. Třeba vám ale pomohou pochopit, že za sebevědomím nakonec nestojí nic jiného než trénink. Takže se nebojte pouštět do nových věcí, riskovat a selhávat. Svou biologickou výšku možná změnit nemůžeme, míru sebevědomí ale ano. A nestojí za tím nic jiného než překonávání komfortní zóny a kontinuální práce na svém seberozvoji. Třeba v rámci Akademie profesního rozvoje 🙂