Nejvlivnější ženy Česka na Forbes Women’s Summit 2020: „I když děláme chyby, dají se napravit.“

Ženský byznysČlánky

 

Forbes Česko už osm let vydává žebříček Nejvlivnější ženy Česka, ve kterém sleduje a vyhodnocuje vliv nejvýznamnějších žen v ČR. O tom, jak se těmto úspěšným ženám daří a jak zvládají koronavirovou krizi, byl letošní ročník Forbes Women’s Summit, kterého se zúčastnila i zakladatelka ženského byznysu Alžběta Králová.

Summit proběhl 8. září 2020 v prostorách obchodního domu Máj. Úvodní slovo převzala ministryně financí a nejvlivnější žena Česka Alena Schillerová. Summit zahájila slovy: “Politika je dodnes považována za doménu mužů. Jakmile se žena chce prosadit v politice, setkává se s řadou stereotypů.” Na téma ženy a politika navázala i Věra Jourová, která je v žebříčku Forbes na druhém místě. Doplnila, že je potřeba budovat rovné podmínky žen a mužů, jelikož považuje ženy za stejně schopné. Je správné vytvářet prostor, kde se ženy mohou navzájem inspirovat.

O odvaze a výzvách mluvila vrchní státní zástupkyně  Lenka Bradáčová. Na začátku své prezentace pronesla: “Můj život je vcelku obyčejný, rozhodla jsem se, že budu chránit veřejný zájem, a tak to každý den dělám.” Jestli mají ženy nějaké povahové rysy rozvinuté více než muži, je to právě touha po jistotě a potřeba být silná, zejména v této nejisté době. Člověk se učí být silný už od dětství, je k tomu potřeba odvaha, a proto je třeba inspirativních žen.  Sama Bradáčová si svou kariérní cestu musela vybojovat. Na závěr dodává: “Jistota, odvaha, síla, důvěra, odpovědnost, pravda a budoucnost jsou zcela jistě rodu ženského.” 

Na summitu vystoupilo mnoho dalších inspirativních žen, například spolumajitelka firmy Svět bedýnek Jana Bínová, zakladatelka Czech Courses Marie Knapp, ředitelka pražského butiku BVLGARI Silvia Patrová nebo členka představenstva KB Jitka Haubová. Jedna z otázek, která směřovala na všechny panelistky, byla, co by doporučily svému mladšímu já. “Vůbec nic” byla odpověď, na které se shodly všechny. I když děláme chyby, dají se napravit. Přesně krize jsou šance posunout se dál a jsou nezbytné pro náš růst.

Women’s Summit 2020 přinesl několik zajímavých témat k diskuzi. Kromě krize jako příležitosti se mluvilo o rovnováze mezi prací a rodinou, a také o štěstí. K naplnění nebo respektive k pocitu štěstí vedly ženy nepříjemné situace a těžké časy, kterými si musely projít, a které jim dodaly životní sílu. V panelu Women power under 30 vystoupila také novinářka a redaktorka ČT Linda Bartošová. Nejste příliš mladá na to, co děláte? „Ano, určitě jsem“, odpovídala Linda, která v redakci začala již ve 20 letech na začátku svého studia a dnes je členkou zahraniční redakce ČT. „Je třeba vytrvat a být odolná,“ dodává Linda, „je to klišé, ale opravdu to nesmíte vzdát.“

Cílem letošního Forbes summitu bylo inspirovat, podporovat a propojovat ženy, pomoci jim realizovat jejich potenciál a dosáhnout vytyčených cílů. Stejné motto má i ženský byznys, který chce pomoci ženám přestat se bát vykročit ze zajetých kolejí a svých schopností a pracovat na naplnění svých kariérních snů. Právě úspěšné ženy Česka budou inspirací pro naše lekce, které samy povedou a předají tak své osobní zkušenosti dál. V Česku je mnoho talentovaných žen, nepromarněme jejich potenciál!