Heather Anderson je mezi hikery celebritou. Zpopularizovala dálkovou turistiku a přivedla k ní ženy do takové míry, že vytvořila v USA nové hnutí. Díky podpoře Amerického centra v Praze jsme se Heather ptaly nejen na chození po horách, ale i na překonávání překážek, vlastních myšlenkových stereotypů a strachů. Akci moderovala zakladatelka Ženského byznysu Alžběta Králová.
Na to, že je první ženou na světě, která zdolala Triple Crown (3 nejznámější americké dálkové trasy v celkové délce 12 674 km) a to hned třikrát, nebyla její cesta k dálkové turistice vůbec přímočará. Říká, že si sice jako malá hrávala hodně venku a měla vztah k přírodě, ale nebyla vůbec sportovní typ. Spíš si ráda četla. Navíc doma v Michiganu, který má reliéf podobný jižní Moravě, nebyla turistika vůbec rozšířená.
První túru absolvovala v Grand Canyonu až jako dospělá s partou kolegů zcela bez předchozích zkušeností. Bylo to fyzicky náročné a navíc v úmorném vedru. Heather o sobě říká, že je tvrdohlavá, a proto to nevzdala. Když se z fyzické zátěže vzpamatovala, chtěla to okamžitě zopakovat. Dalo by se říct, že zbytek je historie plná zážitků a překonaných rekordů včetně ocenění dobrodruh roku 2019, které jí udělil časopis National Geographic. Dnes o svých zkušenostech mluví nejen na přednáškách, ale také je autorkou několika knih. Heather o sobě říká, že je introvertka. Přesto se z ní stala velmi dobrá řečnice, která si umí získat publikum. Během svého vyprávění se s námi podělila o několik tipů a rad:
1, Nečekejte na budoucnost a žijte život, který chcete
Nežijte život založený na představách jiných lidí, kteří si myslí, že ví, jak byste váš život měly žít. Nenechte se brzdit jejich omezeními a obavami. Mějte odvahu poslechnout svůj vnitřní hlas a vydejte se na vlastní cestu. Ani Heather si před dvaceti lety nedokázala představit život, který dnes žije a musela se vypořádat s předsudky a obavami těch, kteří jí říkali, že není dost silná, zkušená a odvážná, aby dálkové trasy zvládla. Přitom už překonávala rekordy! Osvobodilo ji uvědomění, že naplňuje svůj osobní příběh a nemá smysl žít podle očekávání jiných. Vyplatilo se jí poslechnout svoji vlastní intuici.
2, Život není fér a ne vždy dostanete, co chcete, ale to, co potřebujete. Smiřte se s tím
Pokud putujete přírodou o samotě, vytrénuje vás to v přijímání věcí a situací tak, jak se dějí. Jsou věci, které nemůžete mít na dálkových tratích pod kontrolou. Dojde vám jídlo nebo si zničíte výstroj a budete si muset poradit. Heather se kdysi hodně bála tmy a zároveň věděla, že putování v noci se nevyhne, pokud bude chtít překonávat rekordy. Bála se také divé zvěře. Vyprávěla nám, jak během jednoho trailu potkala celkem čtyři pumy americké a musela je zaplašit. Říká, že pokud se postavíte svému strachu čelem a překonáte ho, tomu pocitu se nic nevyrovná. A jak svůj strach ze tmy překonala? Vybrečela se a šla dál. Strach je mnohdy větší než pak samotná realita. Často se bojíme úplně zbytečně a většina věcí, ze kterých máme strach, se pak ani nestane.
3, Jste silnější, než si myslíte
Neexistuje žádný důvod, aby ženy nechodily dálkové trasy a netvořily rekordy i v mnoha jiných sportovních odvětvích. Poslouchejte své instinkty a najděte si svou vlastní cestu, protože nikdo jiný to za vás neudělá. Heather všem doporučuje strávit nějaký čas o samotě. Ten vnitřní hlas, který chceme slyšet, totiž potřebuje, aby okolní šumy ustaly. A to nemusíte chodit takovou dálkovou trasu, jakou šla Heather. Stačí vyjet i na víkend někam do přírody a vypnout telefon. Je to dokonalá psychická očista, která nás nabije úplně novou energií a zklidní naši mysl, kde se pak vytváří prostor pro kreativitu a zrod nových nápadů. A nebo nahlédneme na situace, které právě řešíme z jiné perspektivy a uvidíme možnosti, které jsme předtím neviděly.
Praktické rady
Publikum zajímaly i praktické rady, jak se připravit na dlouhodobé chození v přírodě. Dozvěděly jsme se, že něco se dá natrénovat (běh, posilování), ale hlavně musíte být především co nejvíce zdraví, aby se tělo dokázalo rychle přizpůsobit nové zátěži. Začněte na kratších úsecích a dobře prozkoumejte trasu, na kterou se chcete vydat. Všechno je prý horší, když jste hladové, a proto u sebe vždy mějte něco k zakousnutí :). Jinak si Heather jídlo posílá dopředu na místa, kde si je po trase může vyzvednout. Je to zásadní součást plánování, protože u sebe má zásoby nejvíce na tři dny chůze, a to kvůli váze. Na svůj první trail prý vyrazila s cca 20 kg batohem plným zbytečností. Vyplatí se mít u sebe filtr na vodu, lehký stan, spacák, čelovku a pláštěnku.
Heather má své oblíbené trasy, ale užívá si i objevování nových končin. Do Prahy přijela ze Skotska, které podle svých slov za 10 dní prakticky celé prochodila. Nevyhnuly jsme se ani otázce bezpečnosti, přece jenom je často na trailu sama. Říká, že na svých cestách potkala spoustu zajímavých lidí a její zážitky jsou vesměs pozitivní. V Americe existují tzv. “trail angels,” lidé, kteří bydlí kolem trailů a poskytují hikerům zázemí svých domovů na nocleh, vyprání oblečení a jídlo. Jsou pro dobrodruhy opravdovými anděly, zjevující se v pravou chvíli, kdy člověk potřebuje povzbudit a posbírat síly na další úsek trasy. Heather říká, že “trail provides” – na trase se objeví vždy to, co zrovna potřebujeme. A možná tomu tak je i v samotném životě…
Podělte se s námi!
I v rámci Ženského byznysu se snažíme o digitální detox a duševní hygienu, kterou bychom s vámi chtěly sdílet. Zakladatelka Ženského byznysu Alžběta Králová se například vydala na přechod Vysokých Tater, Marika do Santiaga de Compostela a Martina odletěla na Ostrov věčného jara – na Madeiru. Chystáte se někam na výlet? Nebo máte tipy na vaši duševní hygienu? Sdílejte s námi nápady a tipy, jak relaxujete vy. Protože duševní zdraví je stejně tak důležité jako to fyzické. A jak se říká, ve zdravém těle zdravý duch.