Tajemství dlouhověkosti: Jak se dožít stovky a zůstat fit

RNDr. Andrea KašparováČlánky

Dlouhověkost nebo také longevity. Tyto dva pojmy nabírají v poslední době na popularitě. Není se čemu divit. Kdo by se nechtěl dožít sta let a zároveň být v dobré duševní i tělesné kondici? Odhalte s námi tipy a triky pro dlouhověkost. Dozvíte se, jak se dožít “kvalitní stovky” nebo kde žije největší počet stoletých žen na světě.

Žít dlouho a kvalitně

Dlouhověkost je termín, který označuje délku života jedince. Důležitá je ovšem také kvalita. Nejde jen o to dožít se vysokého věku, ale záleží, jak jej prožijete. Nikdo z nás nechce proležet posledních 20 let svého života jako nemohoucí. Čím můžete ovlivnit, jak budete v pokročilém věku žít? Zhruba z 30ti procent nás řídí genetika. S tím nenaděláme asi téměř nic. Nicméně dobrá zpráva je, že zbylých 70 procent je na nás. Konkrétně na našem životním stylu, stravovacích návycích a sociálních vazbách.
Image

Modré zóny: Kde lidé žijí nejdéle

Modré zóny jsou oblasti světa, kde lidé žijí výrazně déle než průměr. Pojem zpopularizoval Dan Buettner. Tento americký autor a badatel identifikoval pět modrých zón, které jsou domovem některých z nejdéle žijících lidí na světě:

  1. Okinawa, Japonsko: Tento ostrov má největší počet stoletých žen na světě. Obyvatelé zde dodržují zdravou stravu bohatou na zeleninu a tofu, a mají silné sociální vazby.
  2. Sardinie, Itálie: Sardinie se může naopak pochlubit nejvyšším počtem stoletých mužů. Místní obyvatelé konzumují středomořskou stravu bohatou na celozrnné produkty, zeleninu a olivový olej a žijí aktivním životem.
  3. Ikaria, Řecko: Na ostrově Ikaria se obyvatelé dožívají vysokého věku bez chronických onemocnění. Jejich strava je bohatá na zeleninu, luštěniny a olivový olej a místní si často dopřávají odpolední siesty.
  4. Nicoya, Kostarika: Obyvatelé Nicoyi mají nízkou úroveň stresu a silné rodinné vazby. Jejich strava je bohatá na fazole, kukuřici a tropické ovoce.
  5. Loma Linda, Kalifornie, USA: Tato oblast je domovem komunity adventistů sedmého dne, kteří dodržují přísnou vegetariánskou stravu a žijí podle zásad zdravého životního stylu.
    Image

    Jak jsme na tom u nás?

    Český statistický úřad (ČSÚ) v pravidelných intervalech zpracovává a vydává tzv. úmrtnostní tabulky, které vyjadřují intenzitu úmrtnosti dané populace. Výsledkem výpočtu je ukazatel naděje dožití (neboli střední délka života). Jedná se o průměrný počet roků, který pravděpodobně prožijeme. Podkud by vás zajímal mechanismus výpočtu více dopodrobna, najdete jej na stránkách ČSÚ. A jaká je u nás průměrná délka dožití? Pokud jste žena, tak 80 let. U mužů je to méně, a sice 74 let.

    Návod, jak žít déle a lépe

    Pojďme se podívat, jaké konkrétní kroky můžeme každá z nás podniknout na cestě k dlouhověkosti, ať už je nám 20 nebo 50. Nečekejte žádné odhalení, které vám ukáže zázračnou pilulku nebo jakoukoli zkratku. Pokud chcete žít dlouhý a kvalitní život, měly byste do své každodenní rutiny zařadit následující kroky:

    1. Tělo jako chrám

    To, čím živíte své tělo, je ta největší investice, kterou do svého zdraví můžete dát. Tím není myšleno, že si nakoupíte ty nejdražší výživové doplňky. Stačí, když investujete čas a připravíte si pravidelně zdravou vyváženou večeři, která bude obsahovat dostatečné množství bílkovin. Konzumujte stravu bohatou na průmyslově nezpracované potraviny, jako jsou zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny, luštěniny a ořechy. Vyhýbejte se nadměrné konzumaci průmyslově zpracovaných potravin. Pokud nevíte, jak na to, kontaktujte výživového poradce, který vás obeznámí se základy výživy a pomůže zlepšit stravovací návyky.

    Image

    2. Pohyb je základ

    Pravidelná fyzická aktivita je zásadní. Hodně lidí si myslí, že když budou hodinu v posilovně zvedat činky, tak tím vykompenzují celý den prosezený na židli. Takhle to bohužel nefunguje. Důležité je hýbat se průběžně v rámci dne. Buďte přes den více aktivní. Když si máte vybrat výtah nebo schody, volte schody. Zaparkujte autem dál od zaměstnání, vystupte o jednu zastávku dříve a projděte se. Existuje spousta možností. Záleží jen na vás, jaké si vyberete a zařadíte do své každodenní rutiny.

    Samozřejmě nezanevřete ani na cílenou sportovní aktivitu, jakou je například silové cvičení, kterému se bohužel hodně žen vyhýbá. Pokud párkrát zvednete činku, tak se vůbec nebojte, opravdu vám hned nenarostou svaly jako Árnýmu. Co naopak získáte silovým cvičením? Vybudujete si lepší kondici, nebudete tolik náchylné ke zranění a také zpomalíte úbytek svalové hmoty, ke kterému s přibývajícím věkem dochází. Další skvělou aktivitou je kardio. Tento typ cvičení rozpumpuje srdce a protáhne plíce. Můžeme si pod ním představit běh, plavání, cyklistiku nebo týmové sporty.

    3. Nezanedbávejte sociální život

    Opět další z činností, které mají modré zóny společné. Silné sociální vazby, podpora rodiny a přátel. To je poslední klíčový faktor pro dlouhý a šťastný život. Zapojujte se do komunitních aktivit, které vám dávají smysl a udržujte pravidelný kontakt s blízkými. Čas strávený s přáteli má blahodárný vliv na naši psychiku. A tak si je hýčkejte, buďte s nimi pravidelně v kontaktu, uspořádejte si posezení s přáteli nebo rodinou. Můžete s nimi sdílet starosti, ale i radostné okamžiky a zkrátka se díky vašim blízkým nebudete cítit na světě samy.

    Image

    Každý den je vaší volbou

    Dlouhověkost není jen o genetice, ale především o životním stylu a volbách, které každý den děláte. Inspirujte se životem lidí z modrých zón a začleňte do svého života zdravé návyky. Vyvážená strava, pravidelný pohyb a silné sociální vazby jsou součástí cesty k dlouhému a šťastnému životu. Pamatujte, že každý malý krok směrem ke zdravějšímu životnímu stylu se počítá.

    Kde hledat další inspiraci?

    Knihy

    Podcasty

    Videa

    • Jak se dožít stovky: Tajemství modrých zón | Netflix
    • IKIGAI - Japonský klíč k dlouhověkosti | Petr Ludwig

    Novinka

    Workshop: Umění sebepoznání a sebeprezentace

    Poznejte sama sebe a osvojte si klíčové dovednosti pro sebevědomé vystupování!
    Více o workshopu