Tipy, jak navazovat vztahy aneb letní prázdniny ve znamení networkingu

Martina BláhováČlánky

Ženský byznys uspořádal během letních prázdnin dvě networkingová pikniková setkání. Uskutečnila se 28. července a 25. srpna na ostrově Štvanice. Během obou pikniků se ženy podělily o své pracovní i osobní příběhy. Také diskutovaly o tom, co je v obou zmíněných sférách brzdí a jaké jsou oblasti, na kterých chtějí zapracovat.

Zakladatelky Ženského byznysu Alžběty Králové se ženy nejčastěji ptaly, jak na nedostatečné sebevědomí nebo jak překonat strach z veřejného vystupování. Ženy se také zajímaly o úspěšnou sebeprezentaci a mluvení před kamerou.

Vystoupení z komfortní zóny

Alžběta se ženám svěřila, že je sama z mluvení před větším publikem nervózní.  Zavzpomínala na své první vystoupení na TEDx Talku, které bylo velkým krokem z její komfortní zóny. „Čím častěji člověk vyjde z vlastní komfortní zóny a dělá něco nového, tím více se obrní, naučí se v dané situaci chodit, takže mu to časem přijde jako něco přirozeného,” doporučuje a dodává, že vše se dá naučit.

Naopak přiznala, že mediální výstupy na kameru se pro ni staly běžnou záležitostí, na kterou si postupně zvykla a již nebývá nervózní tolik jako při prvních vstupech. V dnešní době jí nedělá takový problém poskytnout na ulici živý rozhovor pro hlavní zprávy v televizi a odfiltrovat veškerý ruch kolem. Je vždycky dobré podívat se zpět v jakých oblastech našeho života jsme se posunuly dopředu. „Když jsem jela poprvé do Událostí, komentářů, klepala jsem se strachy. Dnes mi to již přijde jako něco běžného a tolik mě to nerozhodí, protože už jdu do známého prostředí. Člověk má tendenci obávat se neznáma. I když se na první pohled zdá něco nepředstavitelného a nepřekonatelného, vše se dá krůček po krůčku naučit a postupně se zdokonalit. Je to jen o tréninku, protože trénink dělá mistra,” těmito slovy motivovala přítomné ženy. I přes nepříznivé počasí se ženy sešly v hojném počtu a piknik sklidil pozitivní ohlasy. A jako na každé správné networkingové akci se ženy začaly aktivně propojovat.


„Bylo to skvělé. Bála jsem se, že nezapadnu, protože nemám vlastní byznys, ani jsem toho v životě zatím tolik nedokázala. Ale mám radost, že jsem vystoupila ze své komfortní zóny a přišla. Bylo to velmi inspirativní setkání. Poznala jsem zde mnoho skvělých žen. Celému týmu Ženského byznysu bych chtěla poděkovat, že takové akce pořádá.”


Tipy na videa o úspěšném networkingu

  • Síla smysluplného networkingu | Andrew Griffiths
    • Díky smysluplnému networkingu nemusel Andrew Griffiths žádat o žádnou pracovní pozici během posledních pěti let navzdory tomu, že dokázal několikrát kariérně růst. Nezáleží na tom, kolik toho znáte, ale spíše na tom, koho znáte. Všechny příležitosti závisí na štěstí, které je velmi ovlivněno lidmi, kteří vás znají. 
    • V networkingu je třeba být konzistentní. K získat sebevědomí někoho oslovit nám pomůže naše zvědavost a uvědomění si, že o nic nejde. Při setkání je dobré pokládat otázky týkající se motivace, proč druzí mají rádi svoji práci. Většinou se nám otevřou a budou potěšeni, že nás zajímá jejich pracovní zkušenost.
  • Tajemství velkých příležitostí? Osoba, kterou jste ještě nepoznali | Tanya Menon
    • Když se obklopujeme podobnými lidmi, můžeme se připravit o příležitost vytvořit si rozmanitou mezinárodní síť kontaktů. Může být užitečné seznamovat se s lidmi, kteří nám nepřijdou na první pohled tolik zajímaví. Pomoci mohou také afirmace, abychom si uvědomili naši vlastní hodnotu.

Tipy na knihy o networkingu:

Tipy na podcasty o networkingu:

Pokud se chcete dozvědět více o networkingu, přečtěte si náš článek – Oslovujte Robinsony a hodně se ptejte — ženy si z 2. lekce Akademie odnesly praktické tipy „jak na efektivní networking“.

Nemohly jste se účastnit? Nezoufejte. Připravujeme pro vás další skvělé akce, na které jste srdečně zvány. Pro více informací nezapomeňte odebírat newsletter Siréna a sledovat naše sociální sítě. 

Autorka: Petra Zabloudilová