Tipy na zařazení více pohybu do života

RNDr. Andrea KašparováČlánky

Dnešní doba na nás klade spousty nároků a mnohým z nás se stává, že pohyb a fyzická aktivita ustupují do pozadí před každodenními povinnostmi. Dlouhé hodiny strávené u počítače a nedostatek pohybu negativně ovlivňují naše zdraví. Pohyb často odkládáme na druhou kolej. Jak to změnit?

Fyzické aktivitě se alespoň jednou týdně deset minut v kuse věnuje přibližně třetina populace. Nejaktivnější jsou ve sportu mladí lidé ve věku 15 až 24 let. Pravidelně jich sportuje 68 %. S přibývajícím věkem však toto číslo klesá. Z Evropského výběrového šetření o zdraví také vyplývá, že častěji sportují muži než ženy.

Proč bychom se měly více hýbat?

Pohyb má pozitivní dopad nejen na fyzické, ale i duševní zdraví a pomáhá předcházet řadě chronických nemocí. Aerobní cvičení posiluje srdce a zlepšuje krevní oběh, což snižuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Silový trénink zvyšuje svalovou hmotu a pevnost kostí, což je důležité zejména s přibývajícím věkem.

Vlivem fyzické aktivity se také uvolňují látky zvané endorfiny, které zlepšují náladu a snižují pocity stresu a úzkosti. V neposlední řadě pomáhá pravidelný pohyb zlepšovat kvalitu spánku, díky čemuž si ženy mohou prodloužit život až o dva roky.

Pro mnoho žen se nicméně zdá být nereálné najít si v už tak plném diáři čas na návštěvu fit centra. Nehledě na další výdaj v rozpočtu. Jak tedy zařadit do svého dne více pohybu, aniž by vás to časově a finančně omezovalo?

Image

1. Využijte každou příležitost k pohybu

Nespoléhejte se na auta, eskalátory a tak dále. Choďte po svých:

 • Chůze nebo jízda na kole: Pokud to vzdálenost a situace dovolí, zkuste do práce chodit pěšky nebo jezdit na kole. Ušetříte tím nejen peníze za dopravu, ale také přispějete ke svému zdraví. Ve větších městech můžete využít například sdílená kola a snadno se tak přesouvat na schůzky, aniž byste používaly hromadnou dopravu. Spojíte tak příjemné s užitečným.
 • Vystupte dříve: Samozřejmě ne vždy je předchozí bod možný. Vystupte tedy alespoň o jednu nebo dvě zastávky dříve nebo zaparkujte auto dál od cílové  destinace. Každý krok navíc se počítá.
 • Choďte po schodech: Vyhněte se výtahům a eskalátorům. Chození po schodech je výborný způsob, jak zlepšit svou kondici a posílit svaly nohou. 

  2. Zařaďte mikro cvičení během dne

  Nemáte ve svém rozvrhu prostor na hodinové cvičení v posilovně? Nevadí, i krátké protažení během dne může mít významný pozitivní vliv na vaše zdraví:

  • Protažení a cvičení v kanceláři: Během pracovního dne si najděte čas na krátké protažení nebo jednoduché cviky. Tipem je časovač na telefonu nebo aplikace pomodoro. Jedná se o techniku, kdy se 25 minut věnujete plně koncentrované práci a 5 minut odpočíváte. No a kde je ten pohyb? V oněch pěti minutách. Nemělo by to totiž vypadat tak, že 25 minut budete pracovat na počítači a zbylých pět budete scrollovat sociální sítě na telefonu. Věnujte se jiné aktivitě, ať dáte svému mozku šanci si odpočinout. Například procházka venku nebo alespoň po chodbě či krátké protažení. Autor knihy Bystřejší mozek, Sanjay Gupta, má ve své kanceláři hrazdu a ve volných chvílích dělá shyby. Najděte si ten svůj způsob.
  • Stání místo sezení: Pokud máte možnost, použijte stojací stůl nebo střídejte sezení a stání. Bylo provedeno několik studií, kde se hodnotila produktivita a zdravotní stav zaměstnanců, kteří měli polohovací stůl. Tito lidé se subjektivně cítili lépe a produktivněji, oproti lidem bez možnosti stání u svého pracovního stolu. V neposlední řadě vykazovali po třech měsících i lepší zdravotní stav. Dalším benefitem je, že při stání spálíte více kalorií než při sezení a přispíváte tím také ke zlepšení držení těla.
  Image

  3. Využijte technologie

  Dnešní doba nabízí spoustu moderních technologií. Využijte je jako spojence pro více pohybu. 

  • Aplikace pro cvičení: Existuje mnoho aplikací (zdarma i placené), které nabízejí krátké a efektivní tréninky. Nastavíte si v nich své aktuální schopnosti a cíle a pak je jen na vás dodržovat předepsaný plán. 
  • YouTube: Na YouTube si můžete vybrat z tisíců cvičebních videí, najděte si to své, ať už jde o jógu, silový trénink nebo kardio. Nicméně pokud s cvičením začínáte, je lepší absolvovat alespoň pár lekcí s trenérem, který vás naučí správnou techniku provedení cviků. Zranit se při cestě za zdravějším tělem je to poslední, co bychom chtěly.
  • Fitness náramky a chytré hodinky: Tyto přístroje vás mohou motivovat k větší aktivitě tím, že sledují vaše kroky, kalorie a celkovou úroveň pohybu. Udělejte si z cvičení hru. Mnoho aplikací nabízí možnost sestavit skupinu přátel, ve které se vzájemně podporujete a předháníte, kdo za daný den například ušel více kroků. Tomuto se jinak říká gamifikace a používá se nejen v souvislosti se sportem.

  4. Spojte pohyb s volnočasovými aktivitami

  Zapojte pohyb do svých koníčků a volného času:

  • Sportovní aktivity: Zkuste najít sport, který vás baví, ať už je to plavání, tanec, tenis nebo cokoliv jiného. Pravidelné sportování je nejen zdravé, ale také zábavné. Pokud si vyberete týmový sport, podpoříte tím i své mentální zdraví. Kontakt s přáteli a bohatý sociální život je jedním z klíčových faktorů longevity neboli dlouhověkosti, o kterém se dočtete více v našem předchozím článku.
  • Rodinné aktivity: Užijte si aktivní čas s rodinou – společné výlety nebo hry na zahradě jsou skvělým způsobem, jak budovat dobré vztahy a zároveň se více hýbat.
  Image

  Malými krůčky k velkým cílům

  Ačkoli mají ženy v dnešní moderní době spousty povinností, zařadit více pohybu do každodenního života nemusí být složité ani časově náročné. Klíčem je nalézt jednotlivé způsoby, jak být aktivnější v průběhu celého dne. Pamatujte, že i malý pohyb je lepší než žádný a každý krok směrem k aktivnějšímu životnímu stylu přispívá k vašemu celkovému zdraví a pohodě. Zároveň už víte, že není nezbytně nutné platit vysoké sumy ve fitness centrech, takže není třeba bát se finanční náročnosti. Tipy do začátku máte, tak vzhůru do toho!

  Kde hledat další inspiraci?

  Knihy

  Užitečné odkazy

  • Národní zdravotnický informační portál | NIZP
  • Světová zdravotnická organizace | WHO

  Videa

  Novinka

  Workshop: Umění sebepoznání a sebeprezentace

  Poznejte sama sebe a osvojte si klíčové dovednosti pro sebevědomé vystupování!
  Více o workshopu