Female Leaders: na sto účastníků si vyslechlo příběhy inspirativních žen

Ženský byznysČlánky

Čtyři speakeři a večer plný inspirace, motivace a nápadů – to byla akce Female Leaders, která se uskutečnila 22. července 2020. Hostem byla i Alžběta Králová, zakladatelka projektu Ženský byznys a Institutu politického marketingu (IPM).  Celou debatu moderovala Pavlína Louženská z projektu #Holkyzmarketingu.

Vedle Alžběty se v prostorách pražského coworkingu Hub Hub představily další tři úspěšné ženy: Lilia Khousnoutdniova (zakladatelka projektu Ženské příběhy), Daniela Pešková (členka představenstva odpovědná za retailové bankovnictví, Česká spořitelna)  a Irena Zatloukalová (Managing partner ve společnosti Fenek PR). Hlavním tématem byl progres a inovace. Ženy mluvily o tom, co stálo za jejich úspěšnou kariérou a co je potřeba pro úspěšný start vlastního projektu.

Jedním z dlouhodobých cílů Alžběty Králové a IPM je, aby více žen kandidovalo do politiky. „Bohužel to pro tyto ženy není jednoduché. Proto zakládáme Akademii profesního rozvoje, kde budeme s ženami pracovat na klíčových dovednostech a schopnostem, které jim pomohou k dosažení kariérních cílů v businessu nebo politice,“ říká Alžběta.

Akademie ponese název Ženský byznys a jejím cílem je podpořit ženy v Česku skrze sérii lekcí, kde získají možnost předávat si své zkušenosti. Půlroční projekt povedou špičky ze svého oboru a každá z lekcí bude zaměřena na specifické téma, které podle průzkumů brzdí ženy v kariérním postupu. Cílem je, aby se ženy navzájem propojily a vytvořily si síť kontaktů, které se vzájemně mohou podpořit ve svém podnikání.

Rozdíly v platu začínají již na pohovoru

K tématu žen v byznysu se vyjádřila i Pavlína Louženská, která dodala, že je Česko druhou nejhorší zemí v rámci Evropské unie v oblasti genderového rozdílu v odměňování – aktuální pay gap je v ČR 21 %. Sama Pavlína tvrdí, že tento rozdíl začíná často už na pohovoru, kdy si ženy řeknou o mnohem nižší plat než muži se srovnatelnými zkušenostmi a dovednostmi.

„Jsem prostě dobrá,“ říká Daniela Pešková na otázku co vám pomohlo dostat se tam, kde jste a rozesmála publikum. Daniela mluvila především o sebevědomí českých žen, které nejsou zvyklé si v práci věřit a jít do vyšších funkcí. Sama Daniela měla se sebevědomím problém – najít odvahu je proces. „Mám v hlavě seznam věcí, proč dobrá nejsem a lidé okolo mě museli hodně přemlouvat, abych se o pozici ucházela,“ dodává Daniela. Nyní patří mezi nejvýše postavené ženy v bankovnictví a v České spořitelně řídí přes 6 000 lidí.

Všechny ženy se shodly na tom, že základem úspěchu je komunikace a dobrý tým lidí – „Blokátor inovace nejsou rozpočty, ale špatná komunikace,“ dodává Daniela. Každý v týmu může být dobrý na něco jiného, je ale důležité porozumět tomu, jak kdo pracuje a sehrát se v týmu.

V rámci debaty zaznělo, že nezáleží, jestli jste žena nebo muž – každý má své kvality a je potřeba se navzájem doplňovat a povzbuzovat v práci. DNA vaší firmy rozumíte jen vy sami, proto se nesnažte aplikovat vyšlapané cestičky jiných. Nebojte se konkurence – každý dělá věci jinak a vy se můžete akorát něco přiučit.

Na závěr akce, která proběhla ve spolupráci se Startup Disrupt, zazněla inspirativní věta: „Nikdy si neberte kritiku osobně od člověka, ke kterému byste si nešli pro radu,“ říká Lillia, která zároveň dodává, že člověk, který o sobě nikdy nepochybuje, jednoduše není normální.