Jak být šťastnější a úspěšnější v roce 2021?

Renata KlánováČlánky

Pandemická situace se vleče a zasahuje do všech oblastí našeho života. Mnohé z nás proměnily v rámci home officů svou ložnici v kancelář, jiné o práci přišly a hledají novou v úplně jiném oboru. Ženy s dětmi se mimo roli (pracujících) matek staly učitelkami, kuchařkami i uklízečkami na plný úvazek. Jak vidět světlo na konci tunelu a být v roce 2021 šťastnější a úspěšnější? A jak se v této psychicky náročné době pracovně nepodceňovat? O tom se rozpovídala zakladatelka ženského byznysu Alžběta Králová v březnovém čísle Harper’s Bazaar. 

Přinášíme vám rozhovor se zakladatelkou ženského byznysu Alžbětou Královou, jehož část si můžete přečíst také v březnovém vydání časopisu Harper’s Bazaar. Příjemné čtení! 

Jsou podle tebe ambice základem úspěchu? A co je ambicí ženského byznysu? 

Mít ambice je dle mého názoru určitě základ. Mít ambice se kariérně posouvat, osobnostně růst, přinášet společnosti hodnotu skrz práci na smysluplných projektech. Za mě to jde ruku v ruce také s vytrvalostí a odhodláním. Hledat nové cesty tam, kde je ostatní nevidí. Mít vášeň pro to, co dělám a dělat to srdcem. Pak se to vždycky začne vracet. Naše motto zní: „Go big or go home“. Prostě miřte vysoko, protože nikdo jiný to za vás neudělá. Snažíme se s mým týmem přenastavit mysl a věřit, že můžeme dosáhnout velkých věcí, a pak za nimi vytrvale a s pokorou jdeme, hezky krok po kroku. Když znejistíme, podíváme se zpátky, jak dlouhou cestu už jsme ušly, a to nám dá energii pokračovat dál. Každá zkušenost nás přece v životě nesmírně obohatí. 

Na počátku celého ženského byznysu stála touha změnit poměry u nás k lepšímu. Je pro mne důležité vidět vyšší smysl věcí, které dělám. Možná je to naivní, ale je to pro mě smysluplná cesta. Zrodila se myšlenka pomoci ženám v nerovných pracovních podmínkách, kdy jsou soustavně podhodnocovány (viz třetí největší gender pay gap v EU) a také samy sebe podceňují. Cítila jsem, že velkým tématem ženského byznysu bude sebevědomí, což se mi i potvrdilo v námi realizovaném dotazníku. První lekce Akademie mi to potvrdila. Ženy mají velmi často všechny potřebné kompetence pro získání zajímavé pracovní pozice, ale chybí jim sebevědomí si o ni říct. Chybí jim zdravá drzost, ochota zariskovat. To se snažíme změnit. Podpořit ženy, aby se nebály dávat si vysoké cíle. A velkou sílu vnímám také ve vybudované komunitě. Je skvělé pozorovat, jak si již komunita žije vlastním životem, jak se v ní ženy navzájem podporují a inspirují. Toto prostředí pro vzájemné sdílení je něco, co se ukázalo jako druhá věc, která zde velmi chyběla. Desítky žen mi děkují za to, že jsem ženský byznys založila, protože zde chyběla podobná komunita, která by je podpořila. A dokonce se chce řada z nich do fungování ženského byznysu zapojit, nabízejí bezplatně své zkušenosti a svůj čas, protože rezonují s myšlenkou projektu. A to je pro nás ta největší odměna.

Uplynulý rok vytvořil v pracovním a byznysovém prostředí zcela nové vzorce. Jaké změny považuješ v této oblasti za důležité? 

V současné době je do ženského byznysu zapojeno již přes 5 000 žen z celé České republiky. Myslím, že to jasně dokládá to, že ženy mají chuť a zájem na sobě pracovat a posouvat se kupředu. Současná situace tuto potřebu ještě umocnila. Podle mě jsme si uvědomili, že abychom za současné situace mezi konkurencí obstáli, musíme se neustále rozvíjet, přizpůsobit se online prostředí a hledat nové cesty, jak se k lidem dostat. 

Projektům, které tento rozvoj umožňují, a které se pružně přizpůsobily situaci (my jsme například museli přejít z modelu setkávání se ve čtyřech městech ČR zároveň na čistě online podobu lekcí naší Akademie), se loni dařilo, protože lidem přinášely to, co potřebují – prostor pro seberozvoj. Ženský byznys a Akademie profesního rozvoje má navíc tu výhodu, že je díky partnerství Velvyslanectví Spojených států amerických pro účastnice tento rok zcela zdarma. A nabízí jim ještě jeden důležitý benefit – možnost navázat nové kontakty a zapojit se do komunity podobně smýšlejících žen. Právě být součástí komunity je v současné době také zásadní, a to hlavně pro psychickou pohodu. Většina z nás pracuje z domu, s kolegy se nemůžeme stýkat, naprosto jsme musely omezit náš sociální život. Networking se ukázal jako velmi důležitý i, nebo spíš právě v současné situaci. Je důležité neustat v budování sítě nových kontaktů, které zprostředkovávají bezkonkurenčně nejvíce pracovních příležitostí.

Důležité pro úspěch v byznysu je také fungující rodinné zázemí a domácí pohoda. Myslím si, že vše nefunkční se právě díky těžké situaci spojeného s karanténou a pandemií akcelerovalo a donutilo nás v mnoha ohledech vyřešit spoustu věcí a domácí pohodu k práci si vytvořit. Když jsme v osobním životě spokojené, zbývá nám více energie a chuti rozvíjet se také v ostatních oblastech našeho života.

 

První lekce ženského byznysu byla na téma sebevědomí. Co tobě osobně nejvíce pomáhá v tom, aby ses ve své práci a ambicích nepodceňovala? 

Práce na sebevědomí je pro mě celoživotní proces. Sebevědomí se odráží do všech aspektů našeho života. Je to zároveň alfa a omega úspěšného života každé ženy Bohužel kolem sebe vidím, že právě sebevědomí je to, s čím má spousta žen včetně mě stále problém. Proto jsem založila ženský byznys, který si klade za cíl ženy motivovat a pomáhat jim s prací na sobě a na tom, aby si věřily, odměňovaly se za úspěchy a nepodceňovaly se. Aby získaly odvahu vrhnout se do věcí, do kterých se vrhnout bály a řekly si – co nejhoršího se mi může stát? 

Velmi pomáhá se občas zastavit a ohlédnout zpět, odkud a z jakých podmínek jsme vyšly a kam jsme se posunuly. Kde jsme každá začala svoji cestu a kam až jsme za ty roky došly. Kolik zkušeností a kontaktů jsme získaly nebo kolik projektů se nám například podařilo zrealizovat. Připomínat si úspěchy, aby nezapadly v tom množství každodenních starostí, které řešíme. Je potřeba být k sobě laskavá, nechtít zvládnout vždy všechno a uvědomit si, že je v pořádku naučit se říkat ne.

Myslím, že sebevědomí mi pomáhají zvyšovat zejména přibývající pracovní zkušenostmi, a to jde ruku v ruce s postupným získáváním jistoty ve své schopnosti Pomáhá také obklopit se pozitivními lidmi. Lidmi, kteří ve vás věří. To je ten nejlepší hnací motor, který můžete mít. A já jsem velmi vděčná, že je okolo sebe mám.

Hnacím motorem je také vidět, že to, co dělám má reálné pozitivní dopady – vždycky říkám, že i kdybych pomohla jedné jediné ženě v sebe více věřit, tak moje práce měla smysl. Teď v ženském byznyse se to odráží třeba na množství pozitivních a děkovných reakcí, které mi chodí, které mě naplňují a ženou kupředu nejenom mě, ale také celý náš tým.

Co bys ostatním ženám poradila v případě, že jim práce “přerůstá” přes hlavu? V současné situaci pracuje mnoho lidí z domova, čímž se mohou rozmazávat hranice mezi pracovním a osobním životem. Jak si udržet zdravý životní balanc? 

„Měly bychom si nastavit a držet se rutiny a denního řádu“. Pracovní den doporučuji dobře rozplánovat a našeho plánu se držet tak, abychom večer opravdu mohly zaklapnout počítač a už se jen soustředit samy na sebe a naše blízké. K udržení pracovní morálky také pomáhá nastavení jasných měsíčních cílů, které je dobré si vypsat a mít je na očích. Já osobně se snažím využívat aplikace, které pomáhají k soustředění se. Např. využívám aplikace Brain.fm nebo aplikaci Forest, kde mám zasazený virtuální strom. Nastavím si dobu, po kterou se potřebuji soustředit, aby mě nerušil telefon. V momentě, kdy to “porušíte” a ručka šmátralka sáhne se jen očkem mrknout na Instagram, tak strom umírá. A nebo prostě jen vypnu zvuk na telefonu, aby mě po dobu soustředění nikdo nerušil. Vždyť nepotřebujeme být pořád online. 

Kvůli tomu, že jsme neustále obklopeni technikou vřele doporučuji digitální detox, a to alespoň o víkendu. Pravidelné výlety do přírody, kde si minimálně vypneme data jsou ideálním balzámem pro udržení naší psychické pohody. Pokud se nám to podaří, doporučuji vypnout data také každý večer ve stejnou hodinu, abychom již před spaním nečetly emaily a odpočinuly si i psychicky.

Velice důležité je také naučit se říkat ne a nechodit přes sebe a naše potřeby. Je důležité si uvědomit, že nemusíme být superwoman a stíhat naprosto všechno. Den má prostě jen 24 hodin, a navíc zvládat vše za této bezprecedentní situace snad ani není v lidských silách. 

Autorka: Renata Klánová