Jak se stát královnou (sebe)prezentace? Přinášíme tipy na inspirativní knihy, videa i podcasty

Renata KlánováČlánky

Jak se stát královnou (sebe)prezentace

Naše sebeprezentace probíhá každý den, ať už nad ní vědomě přemýšlíme nebo ne. Všechny se dostáváme do situací, ve kterých si přejeme udělat ten nejlepší dojem. Chceme srozumitelně prodat myšlenku na přednášce, získat investora pro nový projekt, zatřást emocemi všech hostů na svatbě nebo přesvědčit o našem návrhu zbytek pracovního týmu. Umění prezentace vyžaduje praxi a trénink. Přinášíme tipy na knihy, videa a podcasty, které vám pomohou s teorií. Na praxi se zaměříme v nadcházející lekci Akademie s Ditou Stejskalovou.

Tajemství prezentace v knihách

V mnoha profesích je umění sebeprezentace podstatou úspěchu. Práci, kterou v nich odvádíte, musíte také umět dobře „prodat“. Své o tom ví například ženy pracující v oblasti PR a komunikace, ale také političky. Bývalá první dáma USA a světoznámá politička Hillary Clinton vyjádřila důležitost tréninku prezentace slovy: „Pokud je vám mluvení před publikem nepříjemné – a pro nikoho to ze začátku příjemné není, musíte se to naučit – procvičovat. Význam tréninku bych nepodceňovala. Požádejte o pomoc vaše dobré přátele, členy rodiny nebo někoho v práci, komu důvěřujete.“

Umět prezentovat sebe sama a své aktivity nám pomůže ve všech oblastech života. Jak se této dovednosti naučit, vám prozradí kniha Přednášejte jako na Tedu. Jejím autorem je kurátor konference TED Chris Anderson, který na základě svých letitých zkušeností sepsal rady a triky, jak prezentování bravurně zvládnout. Právě slavné TED konference a TED Talks celému světu ukázaly, jakou sílu má mluvené slovo. Kniha si klade za cíl proměnit diváky v další řečníky. Dozvíte se v ní, kterým řečnickým stylům se rozhodně vyvarovat, jak vystavět strhující přednášku a jak jí působivě zakončit. Nechybí ani tipy, jak bojovat se stresem, co si vzít na sebe a nebo jak se pohybovat po pódiu.

Jedním z nejvýraznějších řečníků posledních desetiletí byl Steve Jobs, zakladatel a bývalý ředitel společnosti Apple. Pravidelným tréninkem a vrozeným perfekcionismem si vybudoval jedinečný komunikační styl, kterým dokázal zcela podmanit jakékoli publikum. Ať už představoval nový iPhone nebo vedl úvodní prezentaci na konferenci Applu. „Lidé, kteří vědí, o čem mluví, nepotřebují Powerpoint,“  řekl jednou. Prezentační plátno se však stalo jedním z nástrojů, které mu umožnily dovést veřejný projev k dokonalosti. Ve svých prezentacích se neomezoval na předávání informací, ale vyprávěl příběhy, barvitě líčil své nápady a vize. Divákům nabídl nezapomenutelný zážitek, kterým si je naprosto získal. Komunikační expert Carmine Gallo prostudoval a analyzoval nejlepší Jobsova vystoupení a podrobné příklady s technikami odkrývá v knize Tajemství skvělých prezentací Steva Jobse: Jak si získat každé publikum.  Najdete v ní rady, jak spojit vaši značku se strhujícím příběhem a nabídnout divákům jedinečný zážitek, jak představit konkrétní a zapamatovatelnou vizi nebo jak vdechnout život obvykle nezáživným slidům se statistikami a čísly. Kromě vzhledu samotné prezentace se autor věnuje i tomu nejzásadnějšímu – jak si prezentování navzdory nervozitě a stresu užít a efektivně ho zkoušet.

Tématu se věnuje také irská autorka a moderátorka Emma Ledden v knize Úspěšná prezentace: Získejte si své publikum krok za krokem. Podávání prezentace je herecký výkon, na jehož přípravu máme v dnešní digitální době mnohdy opravdu málo času. Když nám v práci zavolají, že máme mít za hodinu prezentaci, není čas na paniku ani zdlouhavé vyhledávání těch správných fotek a obrázků. Také posluchači mají málo času, jsou zavaleni informacemi a navíc se někdy můžou vyskytovat na různých místech světa. O to těžší je takové publikum zaujmout. Kniha nabízí jednoduchý postup na vytvoření profesionální  a přesvědčivé prezentace. Jednoduše a stručně představuje 6 zlatých pravidel prezentace orientované na posluchače. A jelikož chybami se člověk učí, věnuje se i tomu, jak prezentaci nedělat.

Inspirativní videa

Videí věnujícím se prezentování je na Youtube nepřeberné množství. Pokud chcete informace získat rychleji než čtením, existuje ke zmíněné knize od Chrise Andersona také video, ve kterém pár svých prezentačních tipů představuje. Video má necelých osm minut a je v angličtině s anglickými titulky.

Tomu, jak zvládnout mluvený projev a bez obav vystupovat před publikem se věnuje také francouzská herečka Muriel Mayette v rámci TEDx Paris. Pokud neznáte koncept TED přednášek, které jsme v článku již zmiňovaly, rozhodně se na video podívejte. Přednáška je ve francouzštině s českými titulky.

Pravidelný trénink, struktura prezentace a opakování je klíčem k zanechání dojmu. To jsou tři ze sedmi tipů „How to give a speech“ od časopisu Forbes. Video je v angličtině a svižnou formou představuje ke každému tipu příklad na reálných situacích.

Jak zvládnout prezentace a přestat se jich bát je také název motivačního videa od českého blogového dua A Cup of Style.

Podcasty

Na Spotify najdete podcast Prezentační hurikán od Petry Bouškové. Zaměřuje se v něm na to, jak dělat profesionální prezentace, jak efektivně komunikovat a jak se z toho všeho nezbláznit. V každém dílu podcastu se Petra věnuje určitému aspektu, který s prezentováním souvisí – od zvládání trémy a strachu, přes trapasy a zážitky z velkých prezentací, až po rady, jak přednášet na konferenci vašich snů. Věnuje se také pokročilým technikám online callů, které se během pandemie staly každodenní součástí většiny z nás. Tomu, jak zvládnout bravurní prezentaci, se věnuje také česká blogerka a influencerka Tereza Salte, autorka blogu Tereza In Oslo a podcastu V oblacích.

Literatury a videí obsahujících tipy a triky na mistrovskou prezentaci je mnoho. Pouze jejich přečtení a zhlednutí nám ale úspěch nezaručí. (Sebe)prezentace je dovednost, kterou se učíme celý život a zdokonalujeme se v ní pravidelným tréninkem a přípravou. S tou vám pomůže i Akademie profesního rozvoje, jejíž čtvrteční lekce se spolumajitelkou Ogilvy PR Ditou Stejskalovou se věnuje právě umění sebeprezentace.

Autor: Renata Klánová