5 důvodů, proč je networking zásadní pro naši kariéru a jak jej zlepšit

Alžběta KrálováNezařazené

Přemýšlely jste někdy nad tím, co vše vám networking v životě už přinesl a jak je důležitý? Navázání nových kontaktů se správnými lidmi a ve správný čas je často klíčem k posunu naší kariéry na vyšší úroveň. Ženský byznys během léta zorganizoval ve spolupráci se společností Visa a s Velvyslanectvím USA v České republice hned dvě networkingová setkání. Jedno proběhlo na ostrově Štvanice, druhé v Americkém centru a rozhodně se nejednalo o poslední setkání tohoto typu. Pro účastnice jsme vymyslely bingo o ceny a další interaktivní aktivity, které jim v seznamování pomohly. Již teď víme, že z akcí vznikly zajímavé spolupráce, a to nás nesmírně těší. 

Přinášíme praktické důvody, proč by networking měl být nedílnou součástí vaší kariéry, a několik tipů, jak se v něm zlepšit. Vystoupíme-li totiž ze své komfortní zóny, získáme dlouhodobé vztahy s oboustranným přínosem. 

1. Podpora a mentorství 

Pokud jste v této oblasti úplní nováčci, nebojte se někoho požádat o pomoc. Najděte si, člověka, který vás inspiruje nebo je na vyšší pozici, pozvěte ho na kávu a ptejte se. Kromě toho ve větších městech existují různé byznys kluby nebo programy, kde můžete najít lidi se stejným smýšlením a tedy i potřebnou pomoc v oblasti, ve které se buďto potřebujete posunout nebo v ní tápete. 

Tip pro vás: Nemáte ve svém okolí nikoho, kdo by vám byl mentorem? Vyzkoušejte Equilibrium Program. Hlavním cílem programu BCC Equilibrium je podpořit ženy v podnikatelské, neziskové i jiné sféře pracovního života, které usilují o další profesní růst, a také poskytnout podporu ženám, které se vracejí do práce po delší době. Equilibrium stojí v čele formování nové generace manažerek a posilování genderové diverzity v českém podnikatelském prostředí. Otevírá se jednou ročně a vy máte možnost se tak zdarma nechat mentorovat od zkušených žen z různých oblastí. Pro tento rok se mentorkou Equilibria stala také zakladatelka Ženského byznysu Alžběta Králová.

 

2. Zisk zpětné vazby 

Pokud již v nějakém komunitě podobně sdílících lidí jste, účinným způsobem rozvoje je výměna zpětné vazby. Pomůže vám identifikovat silné a slabé stránky a podle toho upravit další kroky. Kromě toho se učíte ze zkušeností, postřehů a pohledů ostatních. Můžete také rozšířit svou síť kontaktů tím, že oslovíte lidi, kteří vám poskytnou cennou zpětnou vazbu a jsou mimo vaši komunitu. Pokud chcete například žádat o vyšší plat, oslovte kamaráda nebo kamarádku, prostě někoho, kdo vám bude hrát šéfa a vy si na něm vyzkoušíte svoje vyjednávací dovednosti a získáte tak zpětnou vazbu, se kterou můžete dále pracovat. 

Tip pro vás: Nezapomeňte si zaznamenat zpětnou vazbu. Až ji dostanete, poznamenejte si připomínky a rady, abyste je mohly později analyzovat a využít. Budete tak přesně vědět, na čem zapracovat. 

 

3. Příležitosti pro růst podniku 

Především pro menší podniky je vytváření sítí důležitým faktorem růstu. Je možné si tak vzájemně vyměňovat know-how nebo navázat zajímavou spolupráci, která zviditelní vaši značku. V neposlední řadě můžete získat nové zákazníky. Podle průzkumů vede v oblasti B2B prodeje více než 40 % osobních schůzek k získání nových zákazníků.

Tip pro vás: Přemýšlely jste někdy o online reklamě? Digitální reklamy mohou zvýšit povědomí o značce až o 80 %. Je to jednoduchý a efektivní způsob zviditelnění svého byznysu. Věnujte čas průzkumu světa reklamy a zjistěte, co funguje ve vašem konkrétním oboru. 

4. Osobní rozvoj a sebevědomí 

V rámci osobního rozvoje se zdokonalujte v profesionálním vystupování a zlepšete se v umění navazovat konverzace. Vždy mějte na paměti, že bez ohledu na to, jakým způsobem se rozhodnete navazovat kontakty, zůstaňte věrné samy sobě a buďte upřímné, přízemní a autentické. Abyste se cítily sebejistě, musíte být k sobě také laskavé. Snažte se nesrovnávat s ostatními, pravidelně cvičte a nezapomeňte trávit čas v přírodě. Tím si zajistíte pravidelnou dávku endorfinů a s nimi i dobrou náladu. V oblasti posilování sebevědomí se můžete rozvíjet různými cestami, například pomocí zajímavých knih, podcastů nebo videí.

Tip pro vás: Potřebujete povzbudit a připomenout, že děláte dobrou práci? Nezapomeňte na své úspěchy! Napište si jich co nejvíce na papír a umístěte je na viditelné místo. Budou vám sloužit jako každodenní motivace k dalšímu postupu. Člověk v každodenním shonu často zapomene na to, jak dlouhou cestu již ušel. Proto je dobré se občas zastavit a ohlédnout se zpět.

 

5. Nalezení nového zaměstnání

Vytváření si své komunity, na kterou se vždy můžete obrátit s prosbou o pomoc nebo o radu vám pomůže nejen rozvíjet kariéru, ale také ji nastartovat! Hledání nového zaměstnání může být obtížný a zdlouhavý proces, ale ne se správnými kontakty. Podle průzkumů je networking zodpovědný za obsazení 85 % volných pracovních míst a až 70 % lidí pomohl při hledání současného místa. 

Tip pro vás: Buďte viditelné online! Platformy jako je LinkedIn nám poskytují místo, kde můžeme komunikovat s ostatními profesionály, připojovat se ke skupinám, zveřejňovat blogy a sdílet informace. Až 84 % lidí používá tuto platformu k posílení své profesní sítě.

 

Závěrem lze říci, že networking je neocenitelným nástrojem, který může otevřít dveře k neomezeným možnostem a úspěchům. Není to jen otázka navazování kontaktů, ale především budování a udržování dlouhodobých vztahů. Buďte odvážné, aktivní a inspirativní pro další ženy, a to nejenom pro ty v byznysu. Důležité je nebát se oslovit lidi a trochu si věřit. Pokud to nevyjde, zkuste to znovu! Vždycky si řekněte – co nejhoršího se mi může stát, když to zkusím? Jedno “NE” vás přece nemůže odradit od toho zkusit to znovu.