SWOT analýza z prvního dílu Budování osobní značky je už za vámi? Pak jste úspěšně zvládly revizi toho, kdo jste a co můžete nabídnout. Komu a jakým způsobem? Na to se zaměříme v dnešním díle, který je věnován identifikaci a práci s cílovou skupinou osobního brandu.
Identifikujte své publikum…
Publikem rozumíme skupinu jednotlivců, kteří přijímají mediální obsahy. V kontextu budování osobní značky se jedná např. o obsah ve formě vašich příspěvků na sociálních sítích, napsaných článků či natočených videí. Ať už jste tedy podnikatelkou nebo zaměstnankyní, máte své publikum. Přemýšlely jste už nad tím, jací jednotlivci do vašeho publika spadají? Pro koho může být vaše práce přínosná? S kým byste naopak ráda v budoucnu spolupracovala vy? Sáhněte po tužce a papíru a zamyslete se nad následujícími otázkami:
- Komu mohu pomoci?
- Komu přinese má sada dovedností a schopností největší benefit?
- S kým bych nejraději spolupracovala? Komu bych nejraději pomohla?
- Kdo nejvíce rezonuje s mojí osobou a s mojí značkou?
…. a poznejte ho
Hlavou vám pravděpodobně vířily představy různých osob, se kterými byste se na své profesní cestě rády setkaly. Nápady jsou skvělý základ, ale abyste svou komunikaci s cílovou skupinou mohly nastavit strategicky, je potřeba pustit se ještě do jednoho kroku: do hledání spojitostí. Co mají lidé ve vašem publiku společného? Když to budete schopny objevit, usnadní vám to cestu k nim.
Demografie
Jak jsou staří? Jsou to ženy či muži? Jsou svobodní či vdané/ženatí? Jaký je nejvyšší stupeň jejich dosaženého vzdělání? V jakém oboru pracují? Kolik vydělávají?
Ambice a sny
V jakou budoucnost doufají? Jaké jsou jejich cíle, touhy a ambice?
Překážky, kterým čelí
S čím nejvíce zápasí? Jaké překážky jim brání v dosažení stanovených cílů?
Čeho jste zodpovězením výše uvedených otázek dosáhly? Přehledně to ilustruje obrázek níže:
Nabídněte něco jedinečného
Zkratka USP označuje Unique Selling Proposition, v překladu jedinečný prodejní argument. Důvod, proč by lidé měli chtít spolupracovat právě s vámi. Když formujete svou osobní značkou, rozhodně byste USP neměly pustit z hlavy.
Zamyslete se nad tím, jakou unikátní kombinaci talentů, znalostí a dovedností disponujete a jak díky ní můžete odlišit své služby od konkurence. Můžete své cílové skupině nabídnout něco navíc? Udělejte to. Ať už se jedná o vaše multioborové znalosti či nadstandardně rozvinutou síť kontaktů, umožňující přinést svým klientům nové obchodní příležitosti.
Pokud si nad USP marně lámete hlavu, není nic snadnějšího, než zeptat se svých stávajících klientů:
- Proč jste se rozhodli spolupracovat právě se mnou?
- Čeho si na mé práci nejvíce ceníte?
Jednoduché otázky vám pomohou odhalit, co je pro druhé na vaší práci nejhodnotnější. Nenechávejte si to pro sebe a využijte zjištění dále ve své sebeprezentaci.
Zvolte vhodné kanály k oslovení publika
Obsah (co) a formu (jak) vám pomohla odhalit předchozí cvičení. Zbývá však zodpovědět ještě na otázku “kde?”. Kde se nachází vaše cílová skupina? Projděte si následující body a zaznačte si všechny, které jsou pro vaši službu relevantní:
Webová stránka nebo blog
Je vámi nabízená služba vyhledávaným heslem v internetových vyhledávačích? Potom zvažte vytvoření vlastní webové prezentace. Internetový prostor umožňuje vizuálně svobodným způsobem představit sebe sama. Dává volnou ruku nejen po obsahové, ale i obrazové stránce. Vhodná volba webové šablony, písma, barev a dalších grafických prvků dodává prezentaci služby emoce. A emoce prodávají.
Webová stránka navíc nemusí sloužit jen k prezentaci sebe a svých služeb. Publiku můžete nabídnout také online obsah zdarma ve formě nejrůznějších PDF dokumentů, pracovních listů, průvodců a checklistu, infografiky nebo případových studií.
Sociální média (LinkedIn, Facebook, Instagram, Youtube)
Pokud cílíte na profesně zaměřenou komunitu, pak byste neměli chybět na LinkedInu. Ač se totiž počet uživatelů LinkedInu stále rozrůstá, jedno se příliš nemění — nový obsah jich vytváří jen naprosté minimum. Výsledek? Ideální tržní příležitost. Algoritmus LinkedInu si aktivní uživatele hýčká a jejich příspěvky s originálním obsahem mají podstatně větší dosah než ty s obsahem přesdíleným. Není tak obtížné dostat se k novým potenciálním klientům. Zvláště, když zvládnete tvořit nové posty alespoň jednou týdně — jejich větším dosahem se vám pak LinkedIn odmění také za vaši pravidelnost.
Jestliže u LinkedInu platí, že pravidelnost se vyplácí, na Facebook je vhodnější zvolit jinou strategii — příspěvky publikujte pouze v případě, že máte pro své publikum relevantní a zajímavý obsah. Zveřejňováním postů, které nevyvolají (téměř) žádnou reakci, totiž samy sebe připravujete o dosah příspěvků. S LinkedInem, Facebookem a Instagramem vám ale těžko poradí jeden odstavec na blogu, zkuste raději sáhnout po knížce Jak na sítě, která jasně a přehledně shrnuje hlavní zásady, které byste měly dodržovat.
Podcast
V dnešní době velmi populární kanál rozumící si s multi-taskingovou realitou. Dovoluje lidem vstřebávat delší obsah a zároveň u toho vykonávat jinou činnost a zůstat tak produktivní. Do začátku je vhodné investovat do kvalitní nahrávací techniky a pečlivě si promyslet formát — posluchače podcastu je potřeba srozumět s konceptem. Jakou délku a obsah mohou očekávat? Nastavte si jednotný koncept a snažte se ho příliš neměnit.
Email (newsletter)
Nikoho nezajímají nekonečné eseje. Pokud se rozhodnete pro zasílání osobního newsletteru, zůstaňte v něm stručné a věcné. Nezahltě své odběratele přehršlem zpráv. Ideální je měsíční, případně týdenní formát. Ten dává smysl v případě, že je váš pracovní život natolik dynamický, že můžete každý týden lidem přinášet nové relevantní informace. Takové, které je budou skutečně zajímat a nebudou jen “výplňkovou vatou”. Zvážit můžete také rozdělení publika do více skupin dle zaměření či zájmů jednotlivců. Umožní vám to lépe personalizovat obsah e-mailů a zvýšit odezvu na ně.
Clubhouse
Jediný klub, který zůstává přes veškerá vládní opatření stále otevřen. Pokud jste majitelkami iPhonu (sociální síť v současnosti běží pouze na operačním systému iOS), určitě se vyplatí ho navštívit. Clubhouse dokázal ve velmi krátké době zaujmout řadu profesionálů. Zapáleně zde společně diskutují lidé, kteří by se za normálních okolností dost možná nikdy nepotkali. Virtuální prostor rozbíjí oborové i sociodemografické bubliny. Absence obrazového prvku a nemožnost poslechu rozhovorů ze záznamu zase dodává uživatelům odvahu a vznikajícímu obsahu autenticitu.
Nebojte se Clubhouse využít k propagaci své osobní značky. Bio vám poskytne velkorysý prostor k sebeprezentaci i možnost propojit svůj profil s Instagramem a Twitterem. Můžete se navíc stát členy různých klubů, které vás organicky propojí s lidmi s podobnými zájmy. Začněte sledovat lidi, jejichž myšlenkami se rádi inspirujete a kteří jsou na špičce ve vašem profesním oboru. Nebojte se zapojovat do diskuzí a rozšiřujte síť svých profesních kontaktů i tady.
Mimo výše uvedené kanály navíc můžete využít následujících možností:
- publikování vlastních článků na blogových platformách (např. medium.com) či v online časopisech
- pořádání webinářů a online kurzů
Osobní značka se nicméně nebuduje jen v on-line světě. Pamatujete ještě na přednášku Pavlíny Louženské o networkingu? Nepodceňujte jeho sílu a účastněte se akcí, které jsou relevantní pro vaše pracovní působení. Vyhledejte si oborové konference, meetingy a (online) komunity, a pokud to se svým byznysem myslíte opravdu vážně, buďte na nich aktivní.
Děsí vás představa, že byste se na některé z akcí staly řečnicemi? Chce to odvahu. Pamatujte ale na to, že vystoupení z komfortní zóny má cenu zlata. Dovolí si ho totiž jen málokdo. O to větší efekt ale přináší.
Učte se od nejlepších
Stejně jako ve světě módy řetězce kopírují nové trendy od světových značek, i některé z osobních značek jsou natolik trendy, že stojí za to je sledovat (a kopírovat). I když s kopírováním opatrně, jak na třetí lekci Akademie zmínila Lilia Khousnoutdinová: “Aby věci fungovaly, musí to být autentické, v souladu s vaší osobností a zastávanými hodnotami.”
Sledovat osobnosti, které jsou na špičce vašeho oboru se ale rozhodně vyplatí. Všechny je totiž spojuje jedno — mají za sebou cestu až na vrchol. Vy tak máte možnost učit se od nejlepších. Sledujte jejich (sebe)prezentaci a budete-li mít tu možnost, ptejte se:
- Jak se jim podařilo uspět v oboru?
- Jaké kroky by podnikli, kdyby měli začínat od nuly?
- Jak vnímají vývoj oboru?
- Jak si udržují přehled o nových trendech?
- Kde čerpají svou inspiraci?
- Jakých profesních a tržních asociací jsou součástí?
Závěrem
Osobní značku nevybudujete přes noc. Je to běh na dlouhou trať. Kontinuální práce jejíž výsledky se dostaví v horizontu měsíců až let. Obrňte se proto trpělivostí a vybavte se do startu promyšlenou strategií. Nepotřebujete, aby zazářila (a zase rychle zhasla) vaše sprinterská hvězda. Potřebujete svou sebepropagaci nastavit tak, aby bylo ve vašich silách ji udržet dlouhodobě konzistentní, relevantní a srozumitelnou pro vaše publikum. Vytrvalost se totiž vyplácí nejen ve sportu, ale i u budování osobní značky. 🙂